Çevre Kirliliği ile İlgili Düşünce ya da Deneme Yazısı

Aşağıda çevre kirliliği ile ilgili düşünce ya da deneme yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve makineleşmenin hızla artması çevre kirliliklerinin de beşeri kaynaklı olarak yaşanmasını arttırmıştır. Beşeri faaliyetler olarak özellikle sanayi faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan atıkların doğaya doğrudan salınması ya da bırakılması çevre kirliliğinin oluşmasında en büyük etkenlerden biri olarak bilinmektedir.

Çevre kirlilikleri, hava, su, toprak, ses, ışık gibi kirlilikler olarak yaşanmaktadır. Günümüzde uzay kirliliği de çevre kirlilikleri arasında yer almaktadır. Çünkü uzay kirliliği de dünyaya zarar vererek canlılık ve doğa faaliyetlerinin aksamasına neden olmaktadır.

Çevre kirlilikleri nedeniyle canlı neslinin tehdit altına girmesi, doğal döngülerin aksaması ve gerçekleşmemesi gibi durumlar yaşanmaktadır. Bu da küresel ısınma, kuraklık, çoraklık, kıtlık gibi durumların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle çevre kirlilikleri ile mücadele edilerek doğanın korunması ve canlı hayatının teminat altına alınması gerekmektedir.

Çevre kirlilikleri ile mücadele etmek için kamu ve sivil toplum kurumlarının harekete geçerek bilinçlendirme çalışmaları yapmaları ve toplumda çevre kültürünün oluşması için mücadele etmeleri gerekmektedir. Böylece bireysel sorumlulukların yerine getirilerek toplumsa sorunların çözülmesi, çevreye verilen zararların azaltılarak yok edilmesi söz konusu olabilir.

Çevre kirlilikleri ile mücadele etmek adına insanların gönüllü olarak hareket etmesi, doğayı koruması ve atıkların ayrıştırılmasına az da olsa katkı sağlaması gerekir.

Çevre Kirliliği ile İlgili Düşünce ya da Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.