Çevre Kirliliği Hakkında Kompozisyon

Aşağıda çevre kirliliği hakkında kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Çevre kirlilikleri en çok beşeri faaliyetler nedeniyle oluşan kirlilikler olarak dünyaya zarar vermektedir. Çevre kirlilikleri hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, ses ve ışık kirliliği olarak yaşanmaktadır. Çevre kirliliklerinin neden olduğu sorunlar da canlı ve cansız varlıkları olumsuz etkilemekte ve doğanın zarar görmesine neden olmaktadır.

Çevre kirlilikleri günümüzde teknolojinin gelişmesi ve insanların çevreye duyarsızlaşması sonucunda artmaya başlamıştır. Özellikle küresel ısınmanın yaşanması çevre kirliliklerinin bir sonucu olarak meydana gelmektedir. Küresel ısınma hava kirliliğinin oluşması ve atmosferin daha fazla ısınarak dünya iklim ve mevsim dengelerinin bozulmasına kuraklık, çoraklık, suların yükselmesi ve don olaylarının yaşanması gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çevre kirliliği ile mücadele etmek için beşeri faaliyetler açısından insanların bilinçlenmesi, doğaya korumacı olarak yaklaşması, canlı hayatının önemini kavraması gerekmektedir. Çevre kirliliği doğayı, dünyayı ve insanlığı tehdit etmektedir. Bu nedenle insanların harekete geçerek çevre kirliliklerine karşı mücadele etmesi gerekir.

Çevre kirliliklerinin azaltılması ve yok edilmesi için geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerinin ve sistemlerinin kurularak kullanılması gerekir. Tüketimin denetim altında tutulması ve yasalarla çevre sağlığının korunması ve bu yönde caydırıcı cezaların yaptırım gücüne olan etkisinin arttırılması gerekir. Böylece çevre kirliliklerinin üstesinden ulusal ve uluslararası seviyede gelmek mümkün olur.

Çevre Kirliliği Hakkında Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.