Cengiz Yasalarının Oluşmasında Türklerin Etkisi Neler Olmuştur?

Aşağıda Cengiz yasalarının oluşmasında Türklerin etkisi neler olmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Cengiz yasaları, tarihin en önemli yasaları olarak sert ve tahakküm oluşturan Moğol hakimiyetinin temellerini oluşturan yasalar olmuştur. Moğollar, çok geniş coğrafyalara hakim olarak farklı kültürlerle iç içe girmişler ve birçok kültürle de yakın ilişki kurmak durumunda kalmışlardır. Böylece farklı kültür yapılarından da etkilenmişlerdir.

Moğollar, Avrupa topraklarına doğru karşılarına çıkan Türklerle de mücadele etmek durumunda kalmışlardır. Anadolu topraklarında tahakküm kurmak arzusunda olarak Anadolu Selçuklu Devleti ile de mücadele halinde olmuşlardır. Baybars’ın Memluk Devleti adına Moğollara son vermesine kadar Moğollar, Türklerle de yakın kültür ve sosyal ilişkileri kurmuşlardır.

Moğollar, Anadolu üzerindeki tahakkümü sosyal ve kültürel olarak Cengiz Yasaları’nın oluşmasında ve devam etmesinde etkili olmuştur. Orta Asya Türklerinin hayatı, ticari faaliyetleri, inançları, sosyal gelenek ve görenekleri Cengiz Yasalarının en çok kültür ve sosyal ihtiyaçlar yönünü etkilemiştir. Türkler baskın bir millet olarak hayatlarını en iyi şekilde devam ettirmeyi başardıkları için diğer toplumlara da örnek olmayı başarmışlardır.

Tarihte toplumsal yasalar daha çok birçok toplumun etkileşim içinde olmasıyla meydana gelmiştir. Her toplum gerek savaşlarla gerekse ticari ilişkilerle birbirinden etkilenerek kültürel ve sosyal alışveriş içinde olmuşlardır. Bu da toplumların ortak noktalarının artmasına neden olmuştur.

Cengiz Yasalarının Oluşmasında Türklerin Etkisi Neler Olmuştur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.