Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2019

Cemel Vakası Nedir Kısaca

Aşağıda Cemel Vakası nedir kısaca olarak ele alacağız.

Cemel Vakası, en önemli olaylardan biri olarak yaşanmıştır. İslam’da ilk iç savaş ya da çatışma olarak tarihe geçen olay 656 yılında gerçekleşmiştir. Cemel Vakası, Hazreti Ali r.a. ile Hazreti Aişe r.anha taraftarları arasında gerçekleşmiştir. Bu durum İslam dünyasında büyük kırılmalara ve yeni savaşların başlamasına neden olmuştur.

Cemel Vakası’nı bir iç çatışma olarak Hazreti Ali r.a. kazanmıştır. İslam orduları büyük zarar görmüştür. İslam’da görüş bakımından farklılıkların yaşanması söz konusu olmuştur. Irak – Basra coğrafyasında gerçekleşen bir iç savaş olarak İslam’ın zarar görmesine neden olmuştur. Cemel Vakası bir kırılma noktası olarak yaşanmıştır ve devamında başka savaşlar da meydana gelmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sdfrere dedi ki:

    bu mu yani.. hiç bir açıklama yok bilgiden noksan saçma sapan kelime yığını

  2. MEHMET YILMAZ dedi ki:

    devamı var peyganberimiz bir ğün ayşe validemizle savaşın oldugu yere yakın yerden gecerlerken ya ayşe bir ğün senle hz ali şavaşaçaksınız unutma o şavaşta haklı olan taraf hz alidir der yola devam edetrler .daha sonra savaş karı aşlan hz ayşe hz ali hz ayşe validemiz savaşa doğru ğiderken eşi resullullAH İLE KONUŞTUĞU YERDEN GECERKEN AKLINA EŞİNİN TAVSİYESİ ĞÜELİR VE HEMEN GERİ DÖNM EK İSTER FAKAR YANINDAKİ GURUR VE KİBİRLİ İNSANLAR BUNA MANİ OLURLAR VE İLK DEFA EHLİ BEY VE ASHAP VE SAHEBELER ARASINDA İLK SAVAŞ YAPILIR VE BİR COK ASHAP VE SAHBE ŞEHİT OLUR .İŞTE GURU VE KİBİR SAHİBİ OLANLAR ASLA HUZURTA EREMEZLER .

Yorum Yaz