Cemel Vakası Nedir Kısaca

Aşağıda Cemel Vakası nedir kısaca olarak ele alacağız.

Cemel Vakası, en önemli olaylardan biri olarak yaşanmıştır. İslam’da ilk iç savaş ya da çatışma olarak tarihe geçen olay 656 yılında gerçekleşmiştir. Cemel Vakası, Hazreti Ali r.a. ile Hazreti Aişe r.anha taraftarları arasında gerçekleşmiştir. Bu durum İslam dünyasında büyük kırılmalara ve yeni savaşların başlamasına neden olmuştur.

Cemel Vakası’nı bir iç çatışma olarak Hazreti Ali r.a. kazanmıştır. İslam orduları büyük zarar görmüştür. İslam’da görüş bakımından farklılıkların yaşanması söz konusu olmuştur. Irak – Basra coğrafyasında gerçekleşen bir iç savaş olarak İslam’ın zarar görmesine neden olmuştur. Cemel Vakası bir kırılma noktası olarak yaşanmıştır ve devamında başka savaşlar da meydana gelmiştir.

3 yorum

  1. Sen bu tür hadiseleri hiç kısaltmaya kalkışma! İslam halifesi Hz Osman öldürülünce yerine geçen Hz Ali, katilleri bulma işini ağırdan alınca Hz Aişe ve ileri gelen sahabilerden bazılarının hoşuna gitmez. Hz Ali ile bu hususu konuşmaları netice vermeyince Hepsi ayrı ayrı ordu toplayarak suçluların peşine düşer. Hz Ali bunlarla ayrı ayrı görüşür, halifenin kendisinin olduğunu, yaptıklarının yanlış ve çok başlılık olduğunu vb kısaca hepsini ikna edip vazgeçirir. Amaçları müslümanları birbirine kırdırmak ve Hz Osmanı da bu sebepten ötürü öldürten yahudiler birbirlerini öldürmediklerini geri döndüklerini görünce Hz Ali’nin ordusuna, Hz Aişe ve diğer sahabelerin, Hz Aişe ve diğer sahabelerin ordularına da Hz Alinin ordusunun askerleri süsü vererek saldırınca Hepsi de konuşulanların arkasında durmadıklarını düşünmelerine ve o sebeple birbirlerinin kanlarını dökmelerine sebep olmuştur. Savaşı Hz Ali kazanmıştır.

  2. devamı var peyganberimiz bir ğün ayşe validemizle savaşın oldugu yere yakın yerden gecerlerken ya ayşe bir ğün senle hz ali şavaşaçaksınız unutma o şavaşta haklı olan taraf hz alidir der yola devam edetrler .daha sonra savaş karı aşlan hz ayşe hz ali hz ayşe validemiz savaşa doğru ğiderken eşi resullullAH İLE KONUŞTUĞU YERDEN GECERKEN AKLINA EŞİNİN TAVSİYESİ ĞÜELİR VE HEMEN GERİ DÖNM EK İSTER FAKAR YANINDAKİ GURUR VE KİBİRLİ İNSANLAR BUNA MANİ OLURLAR VE İLK DEFA EHLİ BEY VE ASHAP VE SAHEBELER ARASINDA İLK SAVAŞ YAPILIR VE BİR COK ASHAP VE SAHBE ŞEHİT OLUR .İŞTE GURU VE KİBİR SAHİBİ OLANLAR ASLA HUZURTA EREMEZLER .

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.