Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Canı Çekmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Canı Çekmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere canı çekmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Canı çekmek deyiminin anlamı:

Çok istek duymak, isteklenmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Canı çekmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Canı çekmek deyiminin hikayesi:

Bir köyde yaşamakta olan ve tarım faaliyetleriyle uğraşan köy halkı zaman içinde çoluk çocuk sahibi olarak köye iyice yerleşmeye karar verirler. Gelecek nesiller de tarım yapmayı öğrenmeye başlar ve böylece nesiler boyu tarım yapılmaya devam edip gider.

Arkadan gelen nesiller de büyümeye devam etmektedir. Köyde de imece usulü ile herkes birbirine yardım etmektedir. Bir gün yeni nesil arasından birkaç çocuk bir bahçeye girerek kayısı ağaçlarından kayısı yemeye başlarlar. Bunu gören bahçe sahibi çok kızar ve çocukları kovalamaya başlar.

Çocuklar kaçarak evlerine kadar giderler. Bahçe sahibi de çocukları şikayet etmek için ailelerine haber verir. Çocukların babası ne var bunda çocukların canı çekmiş, der. Adam can çekmek ne demek, öyle olmaz, izin almaları gerekirdi, demiş. Çocukların babası haklısın kızma, ben çocuklara yordamınca anlatırım, demiş. Çocuklar da rahat bir nefes almış. Bu olaydan sonra izinsiz bir şey yapmamışlar ve canlarının çekmesi de bahane olmamış.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781