Bozkır Kültürünün Temel Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda bozkır kültürünün temel özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Bozkır kültürü, Orta Asya kültürü olarak bilinmektedir. Karasal iklimin hakim olduğu yerlerde bozkırın da yayılış göstermesi bozkıra alışkın insanların o coğrafyaya uygun kültürle yaşaması bozkır kültürünün oluşmasına neden olmuştur. Bozkır kültürünün de temel özellikleri bulunmaktadır.

Bozkır kültürünün temel özellikleri bakımından demirin işlenmesi, atın evcilleştirilmesi ve gök tanrı inancının yaygınlaşması söz konusu olmaktadır. Demirin işlenmesi ticari ve sosyal hayatın gelişimini sağlarken, atın evcilleştirilmesi de toplumsal olarak ihtiyaçların karşılanması ve millet olarak coğrafyaya yayılımının gerçekleşmesine neden olmuştur.

Gök tanrı inancının olması siyasi, sosyal, kültürel olarak hayatın temel hukuk ve ahlak kurallarını da belirlemiştir. Yazılı ve yazısız olan kurallar bozkır kültürünün temel özelliklerini oluşturmaktadır. Bozkır kültürü, insanların yerleşik düzenden çok göçebe ya da konar-göçer olarak hayat sürmesinden ileri gelmektedir.

Bozkır kültürü günümüzde yaygın olarak yaşanan bir kültür olarak at üstünde geçen bir hayatın çadır içinde geçen bir aile hayatının özelliklerini taşımaktadır. Ticari, iktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel olarak gelişimin gerçekleşmesi kültürün yaygın olarak yaşanmasına bağlıdır.

Bozkır kültürü, Orta Asya kültürünün de yaşanması, yayılması ve tanıtılması bakımından etkili olmuştur. Bitki örtüsünün bir kültür olarak etki etmesi insanların ihtiyaçları bakımından da devamlılık arz ettiği için kültürel bir tesir ortaya çıkarmıştır.

Bozkır Kültürünün Temel Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.