Bölgesel Bir Kongre Olarak Toplanan Erzurum Kongresi’nde Ulusal Kararların Alınmasında Mustafa Kemal’in Etkisi Olduğunu Düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Aşağıda bölgesel bir kongre olarak toplanan Erzurum Kongresi’nde ulusal kararların alınmasında Mustafa Kemal’in etkisi olduğunu düşünüyor musunuz görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, Samsun’a çıkışının ardından komutanlarla bir araya gelerek bir genelge yayımlamıştır. Bu genelge Amasya Genelgesi olarak tarihe geçmiştir. Burada Anadolu’daki örgütlenme ve direniş ile ilgili olarak düşmana karşı doğru tavrın ne olması gerektiğinin altı çizilmiş ve bundan sonra buna uygun olarak hareket edileceği bildirilmiştir.

Bölgesel bir kongre olan ve birçok delegenin katıldığı Erzurum Kongresi’nde ulusal kararların alınmasında Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı ve genelge yayımlamasındaki tavrı etkin rol oynamıştır. Böylece kararlar uygulama aşamasındayken Mustafa Kemal de lider vazifesiyle hareket etmiştir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.