Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Boğazları Uluslararası Bir Komisyonun Yönetecek Olması Hangi Egemenlik Hakkımızı İhlal Etmektedir? Görüşlerinizi Söyleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Boğazları Uluslararası Bir Komisyonun Yönetecek Olması Hangi Egemenlik Hakkımızı İhlal Etmektedir? Görüşlerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda Boğazları uluslararası bir komisyonun yönetecek olması hangi egemenlik hakkımızı ihlal etmektedir, görüşlerinizi söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Lozan Barış Antlaşması’na göre Boğazlar Meselesi’ne bir statü kazandırılmaya çalışılmıştır. Boğazları uluslararası bir komisyonun yönetecek olması kararlaştırılmıştır. Bu komisyona başkan olarak da Türkiye’nin sevk ve idaresi söz konusu olarak görüşülmüş ve karar bağlanmıştır. Boğazların askerden arındırılması ve ticari gemilere geçiş izni verilmesi de kararlar arasındadır.

Boğazları uluslararası bir komisyonun yönetecek olması bağımsızlık hakkımızın ihlali anlamına gelmektedir. Bu nedenle boğazların statüsü kısa zaman da değişmek durumunda kalmıştır. Montrö Antlaşması bunun bir gereği olarak yapılmıştır. Hatay’ın ilhak edilmesi de bu şekildedir. Yıllar sonra Kıbrıs’ta yer almanın nedeni de budur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781