Birinci İnönü Zaferi’nden Sonra 1921 Anayasası’nın Kabulü, Londra Konferansının Düzenlenmesi, Türk – Afgan Dostluk Antlaşması’nın İmzalanması, İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Moskova Antlaşması Gerçekleştirilmiştir. Askerî Bir Başarının Siyasal Başarıları da Getirdiğini Düşünüyor musunuz? Neden?

Aşağıda Birinci İnönü Zaferi’nden sonra 1921 Anayasası’nın kabulü, Londra Konferansının düzenlenmesi, Türk – Afgan Dostluk Antlaşması’nın imzalanması, İstiklâl Marşı’nın kabulü ve Moskova Antlaşması gerçekleştirilmiştir. Askerî bir başarının siyasal başarıları da getirdiğini düşünüyor musunuz, neden kısaca olarak ele alacağız.

Askeri başarılar gerek siyasi başarıları gerekse de hukuki başarıları beraberinde getirmiştir. Tarihte bu böyle olmuştur. İnönü zaferinden sonra anayasanın kabul edilmesi, konferansın toplanması, çeşitli dostluk antlaşmalarının yapılması, birlik ve beraberliğin sağlanması, uluslararası denge anlaşmalarının oluşması söz konusu olmuştur.

Askeri istikrar siyasi istikrarın bir parçası olmuştur. Fakat bu askeri imkan ve fırsatlar sadece dışa dönük olarak değerlendirilmesi gerekir. İçe dönük askeri bir müdahale ancak ihanet olabilir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.