Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Bir Gemi Sonarından Gönderilen Ses Dalgaları Dört Saniye Sonra Geri Dönmüştür. Deniz Suyu Tuzsuz Olsaydı Sesin Dönüş Süresi Aynı Olur muydu? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Ağustos 2022

Bir Gemi Sonarından Gönderilen Ses Dalgaları Dört Saniye Sonra Geri Dönmüştür. Deniz Suyu Tuzsuz Olsaydı Sesin Dönüş Süresi Aynı Olur muydu?

Aşağıda bir gemi sonarından gönderilen ses dalgaları dört saniye sonra geri dönmüştür. Deniz suyu tuzsuz olsaydı sesin dönüş süresi aynı olur muydu kısaca olarak ele alacağız.

Ses, madde ortamında yayılır. Sesin dalgalar halinde yayılması madde taneciklerinin titreşim yapmasına neden olur. Bu da sesin bir enerji olduğunu gösteren olaydır. Ses, boşlukta yayılmaz çünkü titreşim yapacak bir düzen bulunmaz. Doğada sesin yayılması ve yansıması sonucunda birçok olay gerçekleşir. Sesin yayılması ve yansıması hayvanların avlanması, yön bulması için de önemlidir.

Sesin yayılmasında bulunan ortamın yoğunluğu da etkilidir. Yoğunluk arttıkça maddedeki tanecik sayısı artar ve taneciklerin yakınlığı da artar. Bu nedenle çok yakın tanecikli yapılarda sesin iletimi daha hızlı olur. Boşluklu yapılarda ise daha yavaş olur. Bu nedenle deniz suyu tuzlu olması durumunda dört saniyeden daha kısa bir sürede dönüş olabilirdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781