Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Bir Ayağı Çukurda Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Bir Ayağı Çukurda Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere bir ayağı çukurda deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Bir ayağı çukurda deyiminin anlamı:

Çok yaşlanmış olmak, yaşayacak çok az zamanı kalmış olmak anlamında kullanılan bir deyimdir. Bir ayağı çukurda deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Bir ayağı çukurda deyiminin hikayesi:

İnsan hayatı iyi ve kötü, üzücü ve sevindirici, zor ve kolay olaylarla yaşanıp gitmektedir. İnsanların zor günleri olduğu gibi sevinçli günleri de olmaktadır. İnsanlar doğar, büyür, yaşlanır ve ölürler. Daha çok hayatların son demlerinde ya da başlarına bir dert veya hastalık geldiğinde durumlarının kötü olduğunu belirtmek namına bir ayağı çukurda ifadesini de kullanırlar.

Bir ayağı çukurda olmak deyimi, kişinin yaşlandığını, hastalandığını ve ölmek üzere olduğunu anlatan bir deyimdir. Mezar ve çukur ilişkisinden hareketle her an ölebilir, zor durumda olan biri anlamlarına gelen bir deyim olarak sıklıkla kullanılan bir dil unsurudur.

Deyimler kalıp yargılardır, mecaz anlamlı olarak kullanırlar. Yıllar boyunca nesilden nesle, ağızdan ağza aktarılarak sözlü ve sonradan yazılı bir şekilde günümüze kadar gelerek korunmuştur. Deyimler anlam değişikliğine uğramadığı için bir dil unsuru olarak daima aynı ve ortak anlamda kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781