Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Mayıs 2021

Binalardaki Isı Yalıtımında Kullanılacak Isı Yalıtım Malzemelerinin Seçilmesinde Malzemelerin Hangi Özellikleri Dikkate Alınmalıdır?

Aşağıda binalardaki ısı yalıtımında kullanılacak ısı yalıtım malzemelerinin seçilmesinde malzemelerin hangi özellikleri dikkate alınmalıdır kısaca olarak ele alacağız.

Yalıtım, dışarıdan içeriye, içeriden dışarıya doğru olan enerji akımının indirgenmesi anlamına gelmektedir. Isı, ses, elektrik akımı gibi enerji türleri için indirgeme maksadıyla yalıtkan malzemeler kullanılmaktadır. Isı iletkenliği olmayan maddelere yalıtım malzemesi denmektedir.

Isı yalıtım malzemeleri, pürüzlü, köpük, sünger olarak bilinmektedir. Özellik bakımından dayanıklı, ısıdan etkilenmeyen ve ısı akışının engellenmesinde görev alan maddelerdir. Bu da malzemelerin seçilmesinde etkili olan özelliklerdir. Isı yalıtımını sağlamak için sıcaktan ve soğuktan etkilenmeyen malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Köpük ve türevleri dış ve iç cephe yalıtım malzemeleri olarak tercih edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz