Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Bin Dereden Su Getirmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Bin Dereden Su Getirmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere bin dereden su getirmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.,

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Bin dereden su getirmek deyiminin anlamı:

Olumsuz olarak çok dolambaçlı gerekçeler öne sürmek, oyalamak için türlü nedenler göstermek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Bin dereden su getirmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Bin dereden su getirmek deyiminin hikayesi:

Köyün birinde barajlar dolmayınca, dereler de su vermez hale gelmiş. Kuraklık köyü sarmaya başlamış. Kuraklık olunca hastalıklar ve yokluklar da köyde yaşanmaya başlamış. Köylüler perişan olmaya başlamışlar. Bu nedenle köyde mutlak surette su ihtiyacının karşılanması acil bir kriz durumunun yaşanmasına ve afet olarak algılanmasına neden olmuş.

Köyde aşırı derece hastalanan bir genç için su sorunlarının acil olarak çözülmesi adına yetkililer de harekete geçmişler. Fakat ne yazık ki suyu köye getiremeden genç vefat etmiş. Anne ve babası bu duruma haliyle çok üzülmüş. Genç öldükten sonra köye gelen su da buruk bir sevinçle karşılanmış. Ölen gencin ailesi de bin dereden su getirseniz de çocuğumuz geri gelmez, bizi oyalayıp durdunuz, çocuğumuzdan ettiniz, demişler. Bu söz zamanla halk arasında dolaşmaya başlamış.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781