Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Bildiğini Okumak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Bildiğini Okumak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere bildiğini okumak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Bildiğini okumak deyiminin anlamı:

Kim ne derse desin, canı istediği gibi davranmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Bildiğini okumak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Bildiğini okumak deyiminin hikayesi:

Köy yerinde her zaman kendi bildiklerini yapan ve kimseye danışmadan köylü adına kararlar alıp milletin bağına, bahçesine, hayvanına, ahırına karışan bir adam varmış. Bu adam herkesi rahatsız etmeye başlayınca köylüler bu durumdan çok şikayetçi olarak muhtara başvurmuşlar.

Muhtar bu adamı yanına çağırmış. Arkadaşım neden millete rahatsızlık veriyorsun, kendi işine baksana demiş. Adam da ben her zaman bildiğimi okurum demiş. Muhtar o da ne demek, demiş. Adam da canım istediğim gibi davranırım demiş. Canı isteyen kişiler bildiğini okur, demiş.

Muhtar, bu köyde bu kadar insan yaşıyor, kimse senin canının keyfine göre hareket edemez diyerek, jandarmayı çağırmış. Jandarmayı gören adam akıllanmış ve bir daha kimseye karışmadan, evinden çıkmadan yaşamaya devam etmiş. Evinin içinde bildiğini okumaya devam ederken kimseye de bir zararı olmadan yaşayıp gitmiş.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781