Beyaz Gemi Kitap Özeti Kısaca

Aşağıda beyaz gemi kitap özeti kısaca olarak ele alacağız.

Sarıtaş Vadisi’nde oturan aileler bulunmaktadır. Üç aileden biri olarak Mümin Dede ve çocukları da bulunmaktadır. Mümin Dede’nin torununun başından geçen olaylar da oldukça elim olaylardır. Çocuk anne ve babasını kaybetmiş ve yalnız yaşamaktadır. Zaman zaman dağlara ovalara çıkarak kayalarla da konuşmaktadır. Bazı kayalara isim takmakta ve onlarla da arkadaşlık etmektedir.

Çocuk kayaların yanına giderek içini dökmekte ve dedesinin verdiği dürbünle de zaman zaman denize bakarak gemileri izlemektedir. Bu gemilerden biri olan beyaz geminin kaptanını da babası olarak hayal etmektedir. Bir gün babasının mutlaka geleceğini o gelmese bile onunla mutlaka bulaşabileceğini düşünmektedir.

Mümin Dede, torununa marallarla ilgili masallar ve hikayeler anlatarak onun hayal dünyasını güçlendirmektedir. Fakat kötü niyetli enişte Orozkul çocuğa sürekli kötülük yapmakta ve kötü davranmaktadır. Mümin Dede’nin maral öldürmesini sağlamıştır. Bu öğrenen çocuk adeta yıkılmıştır. Hayata olan inancı ve bağlılığı kalmamıştır.

Bir gün babasıyla buluşma hayali ve düşüncesiyle beyaz gemiyi görür görmez kendini denizin sularına bırakmıştır. Kısa zaman içinde de gözden kaybolmuştur. Babasına kavuşmak ve ailesini bulmak hayali ve ümidi, dedesinin onu hayal kırıklığına uğratmasıyla gün yüzüne çıksa da basit bir hayalin önüne geçemediği için çoxuğun hayatından olmasına neden olmuştur.

Beyaz Gemi Kitap Özeti Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.