Besin Zincirini Oluşturan Üreticilerin, Tüketicilerin ve Ayrıştırıcıların Birbiriyle Olan Beslenme İlişkilerini Aşağıdaki Noktalı Alanlara Yazınız.

Aşağıda besin zincirini oluşturan üreticilerin, tüketicilerin ve ayrıştırıcıların birbiriyle olan beslenme ilişkilerini aşağıdaki noktalı alanlara yazınız kısaca olarak ele alacağız.

Canlılar, ekolojik bir döngü içinde bulunmaktadır. Bu döngüyü meydana getiren unsurlar arasında beslenme şekilleri de bulunmaktadır. Besin ağı, hangi canlının ne ile beslendiğini gösteren bir düzeni işaret etmektedir. Bazı canlılar sadece ot yiyerek, bazı canlılar sadece et yiyerek beslenirler. Bazı canlılar ise hem et hem ot yiyerek hayatlarına devam ederler.

Ekolojik denge içinde, besin ağı ya da besin zinciri olarak bilinen düzen içinde hayvanlar, bitkiler ve insanlar yer almaktadır. Bir besin zinciri örneği olarak ot yiyen inek, insanlar tarafından eti yenen bir hayvandır, şeklinde bir örnek verilebilir. Bu besin ağı içinde bir enerji aktarımı söz konusu olmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.