“Benim Sadık Yarim Kara Topraktır” Sözü ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda “Benim Sadık Yarim Kara Topraktır” sözü ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar hayatlarında arkadaş edinirler, dostluk kurarlar. Bu insanların doğal bir ihtiyacı olarak gerçekleşmektedir. Çünkü insan yalnız yaşayamayan bir varlıktır. Bazı insanlar birçok arkadaş ve dost edinebilir. Bazı insanlar da o kadar şanslı olmayabilir. Bu nedenle kendi iradelerinin dışında yalnız kalmaya mahkum olabilirler.

Bazı insanlar arkadaşlarından, dostlarından ya da aile ve akrabalarından kötülükler görerek yalnızlığı tercih etmek durumunda da kalabilir. Böyle durumlarda insanlar tutunacak bir dal ararlar. Kendini inancına adayan insanlar, kendini doğaya adayan insanlar da bunu bu şekilde yaşamaktadır.

Aşık Veysel, “Benim sadık yarim kara topraktır.” derken, toprağın doğal özelliklerinden yararlanarak insanlara sitem etmekte, toprağın her zaman insan hayatında kıymetli bir yeri olmasından hareketle mezara işaret ederek uzun süre mezar hayatı yaşayacağından sadakatin vurgusunu yapmıştır.

Ölüleri olduğu gibi kabul eden toprak, insanı yargılamaz, insanın hayatta bolluk ve bereket yaşamasına vesile olur. Bu da toprağın sadık ve fedakar olarak bilinmesinde etkili olur. İnsanların mezarlarının toprağa verilmesi de bir dostluk ilişkisi olarak görülmekte ve insanlar son vaziyet olarak toprakla ayrı bir ilişki kurmaktadır. Bir sanatçı olan Aşık Veysel de buna işaret etmektedir. Bu nedenle kıymetli bir söz söylemiştir.

“Benim Sadık Yarim Kara Topraktır” Sözü ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.