Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Belini Doğrultmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Belini Doğrultmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere belini doğrultmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Belini doğrultmak deyiminin anlamı:

Birinin bozulmuş işlerine yardımcı olup güçlenmesini, iyi duruma gelmesini sağlamak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Belini doğrultmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Belini doğrultmak deyiminin hikayesi:

Çarşıda gün aşırı hamallık yaparak para kazanan ve ailesini geçindiren hamal, zaman içinde sağlık problemleri yaşamaya başlamıştır. Şiddetli bel ağrısı çeken ve fıtık olduğu sonradan anlaşılan hamalı, çocukları doktora götürmeye başlamıştır.

Doktor, belinin çok kötü durumda olduğunu uzun süre sırt üstü yatması gerektiğini söyler. Hamal ve çocukları buna çok üzülür ama babalarının sağlığına kavuşması için her şeyi yaparlar. Hamal olan babaları belim iki büklüm kaldı, çocuklar da elime bakıyor diye hayıflanmaya başladı. Çocuklar da merak etme baba biz gündüz okula gider, gece çalışırız diyerek babalarını teselli ediyorlardı.

Hamal kendi kendine belim doğrulduğunda işleri elime alacağım demeye başlamıştır. Belini doğrultması işleri de yoluna koyması anlamına gelecekti. Bu nedenle dualar etmeye ve ilaçlarını içmeye devam etti. Hamalı ziyaret eden arkadaşları belinin doğrulması için ona dua ettiler. Bu söz köyde dolaşmaya başladı ve çok geçmeden herkes için kullanıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781