Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2019

Bayram Namazı ve Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Aşağıda bayram namazı ve cenaze namazı nasıl kılınır kısaca olarak ele alacağız.

Bayram namazı şu şekilde kılınır:

Bayram namazı senede iki kez kılınan vacip olan bir namazdır. Ramazan bayramı ve kurban bayramında kılınır. Bayram namazında hutbe okunması namazın bir parçasıdır.

Bayram namazının kılınma şekli, cemaatle kılınan bir namazdır ve iki rekattır.İlk rekatta, ilk önce niyet edilir, imama uyulur, tekbir getirilir. Subhaneke okunur. İki kez tekbir getirilir, kollar yana sallanır, üçüncü tekbirde eller bağlanır, fatiha ve zammı sure imam tarafından okunur, rekat rükunları yapılır. İkinci rekatta, fatiha ve zammı sure imam tarafından okunur. Üç defa tekbir getirilir, eller yana sallanır. Dördüncü tekbirde doğrudan rükuya gidilir ve rekat normal namazlardaki gibi tamamlanarak selam verilir ve namaz biter. Daha sonra hutbe okunur ve ibadet tamamlanır.

Cenaze namazı şu şekilde kılınır:

Cenaze namazı cemaatle kılınır, farz-ı kifaye olan bir namazdır. Ayakta kılınır. Cenaze namazına cenazenin cinsiyetine göre er kişi ya da hatun kişi olarak niyet edilir. Cenaze namazında dört tekbir getilir. Birinci tekbirde subhaneke  (ve celle senaük ile) okunur, ikinci tekbirde salli ve barik okunur, üçüncü tekbirde cenaze duası ya da fatiha okunur ve dördüncü tekbirde namazdan selam verilerek çıkılır. Namaz tamamlanır.

Bayram Namazı ve Cenaze Namazı Nasıl Kılınır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz