Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Bastığı Yeri Bilmemek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Bastığı Yeri Bilmemek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere bastığı yeri bilmemek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Bastığı yeri bilmemek deyiminin anlamı:

Çok sevinmek, gençlik coşkusuyla aşırı, ölçüsüz davranışlarda bulunmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Bastığı yeri bilmemek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Bastığı yeri bilmemek deyiminin hikayesi:

İnsanlar bazı durumlarda aceleci, ölçüsüz, dengesiz, dikkatsiz, sabırsız davranabilmektedir. Aşırı kızgınlık, sinirlilik, öfkeli olma durumları, şaşırma, heyecanlanma gibi durumlarda da bu şekilde bir durum meydana gelmektedir. Bu durum başka olaylara da neden olmaktadır. Bu olaylardan biri de dikkatsiz bir şekilde davranıp bastığı yeri bilmemektir.

Bastığı yeri bilmemek, önünü görmemek, dikkatsiz ve ölçüsüz davranmak anlamlarına gelmektedir. İnsanlar heyecanlandıklarında, şaşırdıklarında çok dikkatsiz hareket edebilmektedir. Bu hareketleri sonucunda insanlar bazı kazalar da geçirebilirler. Dikkatsizler kazalara neden olunca da bastığı yeri bilmemek deyimi kullanılır.

Deyimler kalıp yargılar olarak bilinmektedir. Anlam zenginliği ve anlam derinliği oluşturmaktadır. Hemen her zaman aynı kalıpta ve anlamda kullanılmaktadır. Deyimler yan anlam ve mecaz anlam olarak dilimizde yerleşmiş ve yazıya aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Deyimler, sıklıkla kullanılan sözlerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781