Basireti Bağlanmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere basireti bağlanmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Basireti bağlanmak deyiminin anlamı:

Gerçeği göremez bir duruma düşmek, iyi ve yerinde düşünememek, doğru yolu görememek, alabileceği uygun önlemi alamamak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Basireti bağlanmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Basireti bağlanmak deyiminin hikayesi:

Basiret, görme kudreti ile ilgili olarak kişilerin bazı olayların arkasındaki asıl gayeyi, maksadı anlaması anlamına gelmektedir. Basiret sahibi kişilerin olayların iç yüzünü daha iyi kavrayan ve hemen idrak ederek olayı bütün yönleriyle anlayan kişilerdir.

Bazı durumlarda insanların basireti bağlanır. Bu durumlar insanların idrak ve algısının çok düşük seviyelerde olduğu sinirlenme, öfkelenme, kin duyma, heyecanlanma, hastalığa yakalanma, şaşırma, duraksama anları olarak bilinmektedir. İşte böyle durumlarda basireti bağlanmak deyimi, bir şey yapamamak, öylece durmak kalakalmak anlamlarında kullanılan bir deyimdir.

Deyimler kalıp yargılar olarak mecaz anlamda kullanırlar. Deyimler ağızdan ağza yayılır, nesilden nesle aktarılarak korunur. Sözlü ve sonrasında yazılı olarak kaynaklara geçen ve korunan dil unsurları olarak değişime uğramaz ve her zaman her yerde aynı anlamda kullanırlar.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.