Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Başını Taşa Vurmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Başını Taşa Vurmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere başını taşa vurmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Başını taşa vurmak deyiminin anlamı:

Fırsatı kaçırdığı için çok pişman olmak, çaresiz kalarak kahırlanmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Başını taşa vurmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Başını taşa vurmak deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında birçok karar alırlar. Bu kararların bazıları yanlış, bazıları da doğru olabilir. İnsanlar yanlış kararlarından tecrübe kazanırlar. Yanlış kararlar insanların zarar görmesine, kayıp yaşamasına da neden olabilir. Bu gibi durumların yaşanması pişmanlık duygusunun yaşanmasına neden olur.

Pişmanlık duygusunu derinden yaşayan ve hayıflanan kişiler ne yapacaklarını bilemezler. Başını taşa vurmak, aklını kullanamamaktan ötürü pişmanlık yaşamanın bir sonucu olarak anlatılan durumun deyim olarak kullanılmasıdır. Başını taşa vurmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimdir.

Deyimler kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır. Mecaz ve yan anlama gelmektedir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturmaktadır. Deyimler tarih boyunca ağızdan ağza nesilden nesle aktarılarak ve devamında yazıyla kaydedilerek günümüze kadar korunmuştur. Deyimler dilimizde sıklıkla kullanılan ve yerleşik hale gelen dil unsurları olarak kabul edilmektedir. Deyimler anlam değişimine uğramaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781