Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Başına İş Açmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Başına İş Açmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere başına iş açmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Başına iş açmak deyiminin anlamı:

Uğraştırıcı ve üzücü bir işin çıkmasına yol açmak, başına dert açmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Başına iş açmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Başına iş açmak deyiminin hikayesi:

Çobanın biri koyun sürüsüne çok iyi bakmaktaymış. Sürüde birçok koyun bulunmaktaymış. Sürüyü de bir köpek korumaktaymış. Bu çoban koyunlara çok iyi baktığı için köylüler tarafından da çok takdir edilirmiş. Çobanın kulağına giden övgüler onu daha da gururlandırmış.

Kendine güveni artan çoban, sürüyü daha dik bayırlara taşımaya başlamıştır. Çok engebeli yerlerden geçerken sürünün dağılması nedeniyle hayvanlar da tehlikeli yerlerden geçmeye başlamıştır. Çoban kendi kendine başıma iş açtım, keşke bu kadar güvenerek gelmeseydim, der. Onu gören köylüler de onu eleştirirler. Bir daha hayvanları tehlikeye atmamasını söylerler.

Çoban bu olaylardan ders alır. Hayvanları korumaya ve gözetmeye devam eder. Bu olay köylüler ağzıyla yayılır. Herkes başına iş açmadan önce iyi düşünmesi gerekir, dedi. Bu söz köyde köylüler nedeniyle yayılmaya başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781