Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere başına devlet kuşu konmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Başına devlet kuşu konmak deyiminin anlamı:

Kişinin hiç beklemediği büyük bir nimete kavuşması anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Talihli olmak, şansı yaver gitmek gibi deyimlerin de ortak bir anlamı bulunmaktadır.

Başına devlet kuşu konmak deyiminin hikayesi:

Zamanın birinde işleri rast gitmeyen bir adam varmış. Bu adam halinden dertlenerek kimseyle konuşmaz ve çarşı pazara da çıkmazmış. Hayatta hiçbir istediğini yapmakta başarılı olamayan biri olarak sürekli kötü düşünceler içinde dolaşıp duruyormuş.

Bir gün kaldığı evin penceresine bir kuş konmuş. Bu konmuş bembeyaz ve alımlı bir kuş olarak gözüne ilişmiş. Ardından kanatlarını açan kuş, adamın iyice dikkatini çekmiş. Bununla beraber adam daha da meraklanmış. Hemen bahçeye çıkmış. Kuşu takip etmeye başlamış.

Kuşu takip ederken bir ormana gelmiş, bir göl gelmiş ve ardından daha önce varlığından haberdar olmadığı bir şehre girmiş. bu şehirde insanlar mutlu ve mesut yaşarmış. Bunun nedenini kuşu ancak bu şehre geldiğinde yakalamasıyla insanlara sorarak öğrenmiş.

Çarşı ve pazardaki insanlar ona elindekinin önemli bir kuş olduğunu ve onu takip etmesiyle şansının döneceğini söylemişler. Adam çok geçmeden bu şehre alışmış ve bir kuş yemi dükkanı açarak ticaret yapıp zengin olmuş. Kuşla da ölene kadar arkadaş olmuşlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781