Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Başı Dik Gezmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Başı Dik Gezmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere başı dik gezmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Başı dik gezmek deyiminin anlamı:

Utanılacak bir durumu olmadan, onurlu şekilde toplumda yer almak anlamlarında kullanılan bir deyimdir. Hayatı boyunca alnının akıyla yaşamış, şerefli, onurlu kişiler için kullanılan bir deyimdir. Başı dik gezmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Başı dik gezmek deyiminin hikayesi:

Duygu ve düşünceler insanların tavır ve davranışlarına doğrudan yansımaktadır. İnsanların düşündükleri gibi inanır ve inandıkları gibi yaşarlar. Mizaç, meşrep, huy insanların alışkanlıkları ve davranışlarına doğrudan yansır. İnsanlar da hayatlarına bu şekilde devam ederler.

Başı dik gezmek, şerefli, onurlu, gururlu olmak, başarılı olduğuna inanmak, utanılacak bir şey yapmamak, alnının akıyla yaşamak anlamlarına gelmektedir. Başı dik gezen insanlar, başarılı olduklarını düşünen, onurlu ve şerefli kişiler olarak bilinmektedir.

Deyimler kalıp yargı olarak kullanılmaktadır. Deyimler mecaz anlamlı ve yan anlamlı olarak kullanılmaktadır. Deyimler ağızdan ağza, nesilden nesle aktarılan dil unsurlarıdır. Yıllar boyunca sözlü olarak korunan ve devamında yazılı kaynaklara aktarılarak günümüze kadar gelen deyimler her zaman her yerde aynı anlamlı olarak kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781