Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Başı Derde Girmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Başı Derde Girmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere başı derde girmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Başı derde girmek deyiminin anlamı:

Önceden güçlüğünü düşünemediği ya da isteği dışında olarak, sıkıcı, üzücü, sıkıntı verici bir işle uğraşmak zorunda kalmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Başı derde girmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Başı derde girmek deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında birçok karar alırlar. İrade gösterip karar almak durumunda olan insanlar kararları sonucunda başlarına gelebilecek durumları da az çok düşünürler. Öyle durumlar olur ki bazı kararlar bazı farklı olaylar doğurur ve sonucunu tahmin etmek bile güç olur.

İnsanların kararlar vererek olayların içine girmeleri başlarına dert açmak olarak bilinir. Bu durumlar insanların kararlarının dışında da gerçekleşir. İnsanların istemeden sıkıcı, sıkıntı verici ve üzücü olaylar yaşaması anlamına gelmektedir. Başı derde girmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Deyimler kalıp yargılar olarak kullanılır. Deyimler mecaz anlam, yan anlam ve nadiren gerçek anlamında kullanılmaktadır. Deyimler nesilden nesle ağızdan ağza aktarılan dil bilgisi kaynakları olarak bilinmektedir. Deyimler değişmez ve herkes tarafından kolayca anlaşılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781