Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Baş Belası Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Baş Belası Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere baş belası deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Baş belası deyiminin anlamı:

İnsanın yakasını bir türlü bırakmayan, insana üzüntü, sıkıntı veren şey anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Baş belası sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Baş belası deyiminin hikayesi:

Bela, sıkıntı, dert, keder, elem, üzüntü veren şeyler için kullanılmaktadır. İnsanın yakasını bir türlü bırakmayan, insana üzüntü veren şeyler için kullanılan deyimlerden biri de baş belası olarak bilinmektedir. Baş belası, üzüntü veren, sıkıntı veren olaylar ya da unsurlar için kullanılmaktadır.

İnsanlar hayatlarında sıkıntı, üzüntü, dert veren durumlarla karşılaşabilirler. Bu durumlar karşısında da fiziki, maddi, manevi olarak sarsıntılar, kayıplar da yaşayabilirler. İnsanlara bu şekilde zararı olan durumlar baş belası olarak kabul edilmektedir.

Deyimler kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır. Mecaz ve yan anlama gelmektedir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturmaktadır. Deyimler tarih boyunca ağızdan ağza nesilden nesle aktarılarak ve devamında yazıyla kaydedilerek günümüze kadar korunmuştur. Bölgesel ağız farklılıklarına uğrasa da deyimler anlam olarak kesinlikle değişmez. Deyimler dilimizde sıklıkla kullanılan cümle ögeleri arasında yer almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781