Baltayı Taşa Vurmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı:

Biriyle konuşurken, farkında olmayarak ya da boş bulunup, ona dokunacak sözler söylemek, pot kırmak, çam devirmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Baltayı taşa vurmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Baltayı taşa vurmak deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında bir takım işler üstlenirler. Bu işlerin yolunda gitmesi için gayret ederler. İşlerin yolunda gitmesi insanların mesut, mutlu, bahtiyar olmasını da etkiler. Bazı kararlar ve tercihler işlerin yolunda gitmesini engeller. Bu durum insanların işlerine de yansır.

İşlerin ters gitmesi, baltanın taşa gelmesi anlamına gelir. Balta olması gerektiği gibi taş üstündeki bir nesneyi parçalamak yerine taşa gelirse işe yaramaz olur. Tıpkı bunun gibi yapılması gereken işleri yaparken olmaması gereken bir durumla karşılaşma neticesinde daha vahim olaylar yaşanır ve bu durum da işlerin ters gitmesine ve olumsuz bir şekilde sonuçlanmasına neden olur.

Deyimler kalıp yargılar olarak dilimizde yer alır. Mecaz anlamda kullanılır. Nesilden nesle ağızdan ağza aktarılarak sözlü ve daha sonradan yazıya aktarılarak günümüze kadar korunmuştur.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.