Bağrına Taş Basmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere bağrına taş basmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Bağrına taş basmak deyiminin anlamı:

Derdini, durumunu kimseye açmadan, kimselere dert yanmadan her türlü acıya katlanmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Bağrına taş basmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Bağrına taş basmak deyiminin hikayesi:

İnsanların bağrı, göğüsleridir. Bağır, manevi bir anlam da taşımaktadır. Zorluklara göğüs germek, merhametli olmak, kucaklamak, sevmek anlamları bu anlamlar arasında yer almaktadır. Zor durumda olan insanlar ve zor olaylar yaşayan kişiler acı çekerler. Acılarını ifade etmek için de bazı ifadeler kullanırlar.

Bağrına taş basmak deyimi, insanların çektikleri acıyı hafifletmek adına onun yerine taş kullanmaları ve avunmaları anlamına gelmektedir. Avunma, acıyı dindirme, teselli bulma anlamlarına gelen bağrına taş basmak deyim, sabretmek, unutmaya çalışmak, üstünü örtmek anlamlarına da gelmektedir.

Deyimler kalıp yargılar olarak mecaz ve yan anlamlı olarak kullanılmaktadır. Deyimler sözlü kaynaklar yoluyla ağızdan ağza nesilden nesle aktarılmış ve devamında yazıya aktarılarak günümüze kadar korunmuştur. Deyimler her zaman ve her yerde aynı ve ortak anlamda kullanılan dil unsurları olarak bilinmektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.