Atom Altı Parçacıklar Nedir Kısaca

Aşağıda atom altı parçacıklar nedir kısaca olarak ele alacağız.

Atom, maddeleri oluşturan en küçük birim olarak tanımlanmaktadır. Atom üzerinde çalışmalar günümüz modern bilim dünyasında da devam etmektedir. Geçmişten günümüze birçok atom modelleri öne sürülmüştür. Günümüzde ise modern atom teorisi üzerinde durulmaktadır.

Atom çekirdek ve katmanlardan oluşan bir birim olarak bilinmektedir. Atom çekirdeği etrafında bulutsu olduğu kabul edilen elektron katmanları bulunmaktadır. Elektronların hareket halinde olduğu ve çekirdek içinde proton ve nötronların da hareketsiz sabit bir şekilde bulunduğu bilinmektedir.

Atom altı parçacıklar olarak atomu oluşturan parçacıklar akla gelmektedir. Atom altı parçacıklar proton, nötron ve elektron olarak sıralanmaktadır. Çekirdek bölgesinde birçok atom altı diğer parçacıklar da bulunmaktadır. Kuarklar, sicimler bunlardan bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elektronlar, hareket halinde olan ve çekirdek etrafında farklı enerji katmanlarında yer alarak atoma farklı bir kimlik kazandıran yollar olarak bilinmektedir. Proton ve nötron ise atomun çekirdeğinde yer alır ve atomun kimliğini oluşturur. Periyodik cetvelde çekirdek etkin yükü ve çekirdek büyüklüğü atomların dizilişini etkiler. Proton sayısı da buna göre değişmektedir.

Elektronlar atomların bağ kurmasını moleküler ve bileşik olarak kimlik kazanmasını sağlar. Elektronun ortaklaşa kullanılması, verilmesi ve alınması ile atomlar arasında bağın kurulması mümkün hale gelmektedir. Atomlar, gözle görülemeyecek kadar küçük olan birimlerdir.

Atom Altı Parçacıklar Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.