Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Atatürk’ün Sözlerini Dikkate Alarak Ülke Ekonomisinin Gelişmesinde Eğitimin Önemi

Ülkenin ekonomisinin gelişmesinde eğitimin önemi hakkında bilgi kısaca, Atatürkün sözlerini dikkate alarak ülke ekonomisinin gelişmesinde eğitimin önemi

Atatürk’e göre bir milleti geliştirirken eğitimi de geliştirmek gerekir. Bu şekilde cahilliği yok ederek tüm vatandaşları ülke içinde aktif bir ekonomik pay sahibi yapmak gerekmektedir. Bunun için de ilk olarak yapılması gereken eğitim sistemini doğru şekilde düzenlemek ve ardından en iyi şekilde uygulamaktır.

Atatürk bir milletin kurtuluşunu, eğitim sisteminin ve milli eğitimin en iyi şekilde düzenlenmesinde görmüştür. Bu programı oluşturan kişilerin çok ciddi bir şekilde çalışarak en iyisini yapması gerekmektedir ki öğrenciler eğitimlerini en güzel şekilde alabilsin.

Atatürk hazırlanan eğitim programının iki gereksinimi karşılaması gerektiğini düşünmektedir. Bunlardan ilki eğitim programının sosyal hayatın gereksinimlerine uygun olması, ikincisi ise çağın gereklerine uymasıdır. Bu sayede tüm ülkede cahilliğin yok edilmesi en önemli adım olacaktır. Eğitimin hakkının verilerek uygulanması ile hem cahillik ortadan kalkacak,  hem de ülkeye faydalı olabilecek insanlar teorik ve uygulamalı eğitimlerle yetiştirilecektir.

Atatürk’ün yukarıdaki sözlerini dikkate alarak ülke ekonomisinin gelişmesinde eğitimin önemini açıklayınız.

Atatürk’ün bu düşüncelerini ve sözlerini yorumlamak gerekirse, eğitim görmüş bir insanın topluma faydalı olduğunu, hem kendisi hem ülkesi için verimli çalışmalar yürüttüğünü söylemek mümkündür. Bu ve bunun gibi eğitimli kişiler hem kendi geçimini sağlar hem de ülke ekonomisini geliştirmiş olur. Eğitim görmemiş cahil bir insanlar, önce genel okul eğitimini alıp sonra kendi alanına yönelen ve bu konuda donanımlı hale gelen biri ülkeye aynı faydaları sağlayamaz. Atatürk’e göre de milletin kurtuluşu eğitim sisteminin uygun olması ve en iyi şekilde uygulanmasından geçer. Cahil bir milletin ülke ekonomisinin kalkınması hayal gibi bir şeydir. Örneğin çok ilkel durumda olan ve cahil Afrika kabilelerinin geliştiğini söylemek mümkün değildir. Buluşlara imza atamadıkları ve yenilikleri kabul etmedikleri için geri kalmış topluluklar olarak gösterilmektedir. Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak ancak ve ancak eğitimli bir toplumla mümkündür.

Ali kendini geliştirmek için gerçekten geç mi kalmıştı?

Eğitimin yaşı yoktur. Herkes, her yaştan insan kendini geliştirmek için bir şeyler yapabilir, eksikliklerini kapatabilir.

Peki, hala yapabileceği şeyler var mı? 

İnsanların her zaman kendini geliştirmek ve bazı özellikler kazanmak için yapabileceği vardır. Gelişmek istediği alanlardaki kurslara katılabilir ve nitelikli bir insan haline gelebilir.

Atatürk’ün Sözlerini Dikkate Alarak Ülke Ekonomisinin Gelişmesinde Eğitimin Önemi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz