Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi İle İlgili Yazı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi İle İlgili Yazı

Atatürkün Ankaraya Gelişiyle İlgili Yazılar uzun ve kısa , Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi İle İlgili Yazı

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi (27 Aralık)

Birinci Dünya Savaşı sonrasında yenik sayılan Osmanlı Devleti bu durumda düşman kuvvetleri tarafından paylaşılmaya başlamıştır. İtilaf Devletleri Sevr Anlaşması’nın hükümlerini öne sürerek hızla Anadolu’yu işgal etmeye başlamıştır. Öncelikle İstanbul ile Urfa, Antep, Adana, Maraş ve Antalya işgal edilirken bunu fırsat bilen Yunanlılar da 15 Mayıs 1919’da İzmir’e girdi.

Mustafa Kemal bu duruma engel olabilmek, mücadeleyi başlatabilmek için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Ardından Amasya’ya geçerek 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayınladı. Bu genelgeyi Erzurum ve Sivas Kongreleri takip etti.

Bu kongrelerde alınan kararlar doğrultusunda millet iradesine dayanan bir hükümet kurulması hedeflendi. Tüm illere gönderilen telgraflarla delegelerin belirlenmesi istendi. Seçilen bu delegeler ve Mustafa Kemal 27 Aralık tarihinde   pek çok açıdan güvenli bir bölge olan Ankara’da toplandılar. Buraya gelenler halk tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Bu karşılama karşısında duygulanan Mustafa Kemal içinde bulunulan durumu açıklayan konuşmalar yaptı.

Vali odasında çaylar içilerek daha sonra çalışmaların yapılacağı Ziraat Mektebi’ne geçildi. Günümüzde Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde korunan “Atatürk Odası” altı ay boyunca milli mücadelenin yönetildiği yer olarak kullanıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri bu tarihi odada atıldı.

Günümüzde halen 27 Aralık tarihi Ankara’da Atatürk’ün Ankara’ya geldiği gün olarak coşkuyla kutlanmaya devam etmektedir.

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi Hakkında Yazı İle İlgili Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    harika bir site

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781