Atatürk ve Gençlik ile Kompozisyon

Aşağıda Atatürk ve gençlik ile kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, yaptığı inkılaplar ve ortaya koyduğu ilkelerle kurmuş olduğu cumhuriyeti idame ettirmek istemiştir. Mustafa Kemal’in ileri görüşlülüğü eğitime yaptığı yatırımlarla bilinmektedir. Eğitimdeki yatırımlar akıl, mantık ve bilimi rehber edinen yatırımlar olmuştur.

Eğitime yatırım yapılması ve partisinin ikinci olağan kurultayı sırasında yaklaşık dört gün süren Nutuk okumalarının sonunda gençliğe hitap etmesi, gençliğe verdiği önemi de ortaya koymaktadır. Atatürk, gençlik için yeni istihdam alanlarının oluşmasını sağlamak amacıyla ekonomik ve kültürel yatırımlar da yapmıştır. Birçok öğrencinin yurtdışına çıkmasını da sağlamıştır.

Atatürk’ün gençliğe önem vermesi cumhuriyetin yaşatılması ve korunması bakımından genç dimağların cevval, etkin bir rol oynamasına güvenmesidir. Genç dimağlar her zaman üretken olmayı başarmış ve başarılarıyla ülkelerini önemli yerlere getirmişlerdir. Bu nedenle gençliğe güvenmek, gençlik için yatırım yapmak bütün liderlerin ilk işi olmuştur.

Savaş şartları her şeyi durdursa da dünya genelinde asla eğitim durmamıştır. Çünkü eğitim geçmiş ile gelecek arasındaki yegane köprüdür. Bu köprünün yıkılmaması daha da kuvvetlenmesi için gençliğin önemi ve etkisi de ortadadır. Bunu fark eden Mustafa Kemal, gençlik için bir mücadele ve üretim ortamı meydana getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin emin ellerde,  emin varislerde bir miras olarak değer görmesi bu şekilde sağlanmıştır.

Atatürk ve Gençlik ile Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.