Atatürk ve Armağan Konulu Bir Kompozisyon

Aşağıda Atatürk ve armağan konulu bir kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, hayatı boyunca milleti için mücadele ederek askeri, siyasi başarılar elde edip vatan müdafaasında bulunmuş bir kimsedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan ve bu süreçte savaşlardan zaferle çıkılmasına, siyasi antlaşmalardan zaferle çıkılmasına neden olan bir lider olarak tanınmıştır.

Mustafa Kemal, Milli Mücadele döneminde yaptığı kongre ve konferansların ardından meclisin açılmasını uygun bulmuştur. Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılarak Ankara Hükümeti kurulmuştur. Böylece Türk siyasetinde yeni bir dönem başlamıştır. Osmanlı’nın yıkılması, cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Ankara Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde faaliyetlerine devam etmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’deki açılışından sonra cumhuriyet döneminde yasama ve yürütme merkezi haline gelmesi de bir dönüm noktası olmuştur. 23 Nisan, Ulusal Egemenlik Bayramı ilan edilerek milletin egemenliğinin ön plana çıkması sağlanmıştır. Bununla beraber 23 Nisan Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu Atatürk’ün çocuklara bir armağanı olarak görülmüştür.

Milli bayramlar arasında yer alan 23 Nisan, dünya çocuklarına armağan edilen bir tarihi gün olarak dünya tarihine geçmiştir. Her yıl ülkemizde dünya çapında etkinlikler düzenlenerek bütün dünyadan birçok çocuk gelip faaliyetlere katılmaktadır. Ülkemizin değerleri, milletimizin tutum ve davranışları bütün dünyaya gösterilmekte ve Türkiye herkes tarafından bilinmektedir.

Atatürk ve Armağan Konulu Bir Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.