Atatürk ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Atatürk ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Ailesinin desteğiyle mahalle mektebine giderek eğitim hayatına başlamıştır. Ali Rıza Efendi sayesinde Şemsi Efendi Okulu’na da yazılmıştır. Mustafa Kemal, okul hayatında talihli olduğu kadar aile hayatında olamamıştır.

Ali Rıza Efendi vefat ettikten sonra dayısının çiftliğinde yaşamaya başlamışlardır. Ablalarının yönlendirmesiyle eğitim hayatına devam etmiştir. Mülkiyeye girecek kadar başarı elde etmiştir. Fakat mülkiyeyi terk ederek askeri okullara girmeye karar vermiştir.

Askeri okullardan başarıyla mezun olmuştur. 1905 yılında akademiden mezun olduktan sonra Şam’da 5. Ordu’da görev almıştır. Balkan Harbi, Trablusgarp Savaşı, Birinci Dünya Savaşı gibi önemli savaşlarda kendini göstermiştir. İttihat ve Terakki’ye katılmıştır. Harekat Ordusu içinde yer almıştır.

Askeri başarılarıyla dikkat çekmiştir. Büyük savaş sonrasında Milli Mücadele yıllarında askerlikten el çektirilmiştir. Ardından sivil olarak Anadolu’da örgütlenme hareketlerine girerek siyasi yönünü kullanmıştır. Kongreler yapmış ve meclis açmıştır. Ankara Hükümeti’ni kurmuştur. Cephelerin açılmasında da etkin rol oynamıştır. Zaferler kazanılmasında komutanlık yapmıştır.

Sakarya Meydan Muharebesi, Büyük Taarruz gibi savaşlarda etkin rol oynamıştır. Anadolu’nun işgalden kurtarılmasında ve cumhuriyetin ilan edilmesinde siyasi liderliği ele almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı olmuştur. 15 yıl iktidarlık süresi bulunmaktadır. Bu süre zarfında ilke ve inkılaplar doğrultusunda devrimler yapmıştır.  10 Kasım 1938 tarihinde hayata veda ederek İstanbul’dan Ankara’ya nakledilmiştir.

Atatürk ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.