Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Atatürk / 19 Mayıs 1919 / Milli Mücadele / Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu Sürecini Anlatan Düşünce Yazısı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Atatürk / 19 Mayıs 1919 / Milli Mücadele / Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu Sürecini Anlatan Düşünce Yazısı

Aşağıda Atatürk / 19 Mayıs 1919 / milli mücadele / Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecini anlatan düşünce yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Milli Mücadele, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgaliyle başlamıştır. Atatürk, 15 Mayıs 1919 günü Samsun’a gitmek için İstanbul’dan hareket etmiştir. Milli Mücadele’nin oluşması ve sürmesi için mücadeleler yapmaya başlamıştır. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a varmıştır.

Samsun’daki toplantılar sonucunda Havza ve Amasya üzerinden harekete geçmiştir. Havza ve Amasya Genelgeleri yayınlanmıştır. Böylece milli mücadele olarak yapılması gerekenler ve halkın üzerine düşenler gündeme gelmeye başlamıştır. Ardından kongreler başlamıştır. En yakın kongreler Sivas ve Erzurum’da gerçekleşmiştir. Birçok delege bu kongrelere katılmıştır.

Kongrelerin yapılmasının ardından Ankara Hükümeti oluşturularak meclis açılmıştır. 23 Nisan 1920 tarihinde Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Yunan işgalinin engellemesi Sakarya sathında devam ederken iki buçuk senenin ardından gerçekleşmiştir. Kazanılan zaferle birlikte Ankara Hükümeti siyasi olarak güç kazanmıştır. bu gücün ardından cumhuriyetin kurulması söz konusu hale gelmiştir.

Milli Mücadele döneminin ardından cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesi 29 Ekim 1923 yılında gerçekleşmiştir. Yeni ve modern bir hükümet ile devletin devam ettirilmesi Türkiye Cumuriyeti’nin kurulması söz konusu olmuştur. Mustafa Kemal, cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanı olarak meclis tarafından seçilmiş, ilke ve inkılaplarıyla kurucu lider olduğunu yakından göstermiştir. 15 yıl iktidar olarak modern ve çağdaş bir devlet için mücadele etmiştir.

Atatürk / 19 Mayıs 1919 / Milli Mücadele / Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu Sürecini Anlatan Düşünce Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781