Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Aslan Payı Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Aslan Payı Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere aslan payı deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Aslan payı deyiminin anlamı:

Bir işten, güçlü olanın hak ettiğinden daha çok olarak almış olduğu pay, büyük pay anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Aslan payı deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Aslan payı deyiminin hikayesi:

Bir gün köy yolunda giderken yavru aslanlara rastlayan köylüler, hayretler içinde onları izlemeye başlar. Aslanlar bir av peşindedir. Yavru oldukları için yeni yeni avlanmaya başladıkları bellidir. Anneleri de onları uzaktan izlemektedir. Bir av yaklaşırken pusuya yatan aslanlar başarılı olmak için organize bir şekilde çalışır.

Köylüler aslanları hayretle izlerken aslanlar başarılır olurlar. Avı yakalar ama bırakırlar, köylüler buna çok şaşırır. Aslanlar ilk önce annelerinin yemesi için avı bırakmıştır. Köylüler bu duruma aslan payı anneye kaldı demişlerdir. Bu söz köyde bu olayın anlatılmasıyla birlikte yayılmıştır. En büyük pay sahiplerine aslan payını kaptı, aldı diyen kişiler bu sözün deyim olarak kullanılmasında yardımcı olmuşlardır.

Aslan payına sahip olmak, en büyük paya sahip olmak, güçlü olanın payını alması anlamlarında da kullanıla gelmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781