Asit Yağmurlarının Oluşum Sebeplerini ve Sonuçlarını Araştırarak Sorunun Çözümü İçin Öneriler Üretiniz.

Aşağıda asit yağmurlarının oluşum sebeplerini ve sonuçlarını araştırarak sorunun çözümü için öneriler üretiniz kısaca olarak ele alacağız.

Çevre kirlilikleri nedeniyle meydana gelen asit yağmurları havada serbest olarak bulunan kükürt ve azot gibi elementlerin sülfür ve azot bileşikleri oluşturması sonucunda meydana gelmektedir. Asit yağmurları, tahrip edici özelliklere sahip olarak yeryüzünde felaketlere yol açabilmektedir.

Asit yağmurları, ormanların yok olmasına, toprak özelliklerinin kaybolmasına, suların kirlenmesine ve özelliklerinin kaybolmasına, canlı neslinin azalmasına ve yok olmasına neden olabilmektedir. Günümüzde hava ve su kirlilikleri nedeniyle sıklıkla yaşanan asit yağmurları özellikle ormanları yok ederek hayatı tehdit etmektedir. İnsan ve diğer canlılar başta olmak üzere canlı hayatı bu tehditle karşı karşıya kalarak yok olmanın eşiğine gelebilir.

Sorunun çözülmesi adına küresel olarak devletlerin çevre kirlilikleri ile mücadele etmeleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırması gerekmektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.