Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Arkitekt Dergisi

Arkitekt Dergisi Hakkında Bilgi

Arkitekt, Türkiye’de yayımlanan ilk mi­marlık dergisidir. Bu alanda öncülük etmiş, en eski ve en uzun ömürlü dergilerden biri olmuştur.

Arkitekt, Cumhuriyetin ilanından sonra her alanda başlatılan çağdaşlaşma girişimle­rinin mimarlık alanındaki uzantılarından biridir. 1931’de İstanbul’da çıkmaya başla­mıştır. Yayıncıları, uğraş alanlarının çağdaş bir iletişim aracına sahip olması gerektiğini düşünen üç genç mimardır: Zeki Sayâr, Abidin Mortaş, Abdullah Ziya Kozanoğlu. Önce Mimar adıyla çıkmaya başlayan dergi, 1935’ten sonra Arkitekt olarak yayınını sürdürmüştür.

Arkitekt uzun süre alanının tek dergisi, mimarlar arasındaki en önemli iletişim aracı olmuştur. Mimarlık konularının yanı sıra örgütlenme, eğitim, mimarların görev ve yetkileri, Türk mimarlarının yabancı mi­marlara karşı savunulması gibi o zaman için çözümlenmemiş sorunları ele almıştır. Bu­nun yanında yapı mühendisliği, kent tasarı­mı, mimarlık ve sanat tarihi, arkeoloji gibi konulara da yer vermiştir. Sayfalarını re­sim, heykel, fotoğrafçılık, süsleme sanatla­rı, uygulamalı sanatlar, endüstri tasarımı konularına açık tutmuş, onları da ilgi alanı­nın içinde görmüştür. Bu çok yönlü yaklaşı­mı Arkitekt’i yalnız ilginç bir uğraş alanı dergisi olmaktan çıkarmakta, ona ilk güzel sanatlar dergisi olma özelliğini de kazandı­rarak Türk kültür tarihi içinde önemli bir yer almasına neden olmaktadır.

A. Z. Kozanoğlu’nun bir süre sonra görevi nedeniyle ayrılmasından, A. Mortaş’ın da ölümünden sonra yalnız Z. Sayâr tarafından çıkarılan Arkitekt, 50. yılını doldurduğu 1980’de yayımına son vermiştir. 1991’de başka yayımcılar tarafından, Z. Sayâr’ın izniyle aynı adlı yeni bir mimarlık dergisi çıkarılmaya başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz