Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ankara Savaşı’ndan Sonra Anadolu’nun Büyük Kısmı Osmanlı Devleti’nin Elinden Çıkmıştır. Buna Karşılık Rumeli’de Büyük Bir Toprak Kaybı Yaşanmamıştır. Bu Durumun Sebebi Nedir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Ankara Savaşı’ndan Sonra Anadolu’nun Büyük Kısmı Osmanlı Devleti’nin Elinden Çıkmıştır. Buna Karşılık Rumeli’de Büyük Bir Toprak Kaybı Yaşanmamıştır. Bu Durumun Sebebi Nedir?

Aşağıda Ankara Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun büyük kısmı Osmanlı Devleti’nin elinden çıkmıştır. Buna karşılık Rumeli’de büyük bir toprak kaybı yaşanmamıştır. Bu durumun sebebi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Ankara Savaşı 1402 yılında Yıldırım Bayezid ile Timur arasında yaşanmıştır. Bu savaş sonucunda fetret devri başlamış ve 11 yıl sürmüştür. Bu süre zarfında Osmanlı Anadolu topraklarındaki hakimiyeti kaybetmiştir. Fakat Rumeli topraklarında bir kayıp söz konusu olmamıştır.

Ankara Savaşı’nın ardından yaşanan siyasi gelişmeler ve devletin otorite boşluğunun oluşması anadolu’da kayıplara yol açarken Rumeli’de kayıplara yol açmamıştır. Çünkü Rumeli halkı adaletle ve hoşgörü ile yönetildiğini bilmekte bundan gayrı bir yerde bunun mümkün olamayacağının bilincinde olarak hareket etmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781