Anayasaya Göre Seçilen Milletvekillerinin Bütün Milleti Temsil Etmesinin Önemi Nedir?

Aşağıda anayasaya göre seçilen milletvekillerinin bütün milleti temsil etmesinin önemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Cumhuriyet ve demokrasi yönetim anlayışları olarak birbirine uyum sağlayan sistemler olarak görülmektedir. Ülkemizde de cumhuriyetin kurucu temelleri arasında demokrasi yer almaktadır. Anayasaya göre demokratik hakların korunması ve sağlanması noktasında vatandaşların görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Vatandaşların en önemli görev ve sorumluluklarından biri de seçme ve seçilme hakkının yerine getirilmesidir. Vatandaşlar olarak hükümetin oluşturulması ve milletvekillerinin seçilmesi söz konusu olmaktadır. Vatandaşların anayasaya göre kullandıkları sorumlulukları gereğince seçilen bütün milletvekilleri milletin tamamını temsil etmektedir.

Seçilen milletvekillerinin bütün milleti temsil etmesi milletvekillerinin vatan, millet, devlet için çalışması, fedakarlıklar yapması anlamına gelmektedir. Milletvekilleri, dil, din, ırk ayrımı yapmadan, yöresel ve akraba ilişkileri ayrımına girmeden bütün millet için hizmet vermeli ve çalışmalar yapmalıdır. Bu çalışmaların devletin bekası, milletin selameti için yapılması zorunludur. Aksi durumlarda ise yaşanan sorunların suç teşkil ettiği bilinmelidir.

Milletvekilleri, milletin vekil tayin ettiği kişiler olarak milli menfaatleri korumak, milletin sorunlarını çözmek, milletin refahını sağlamak adına mücadele etmelidir. Bu nedenle bütün milletvekilleri toplumda herkesi temsil eden, milletin vekilleri olarak görev almaktadır. Milletvekillerinin görevi teslim almaları emanet olduğu için emanete sahip çıkmaları ve onu korumaları gerekir.

Anayasaya Göre Seçilen Milletvekillerinin Bütün Milleti Temsil Etmesinin Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.