Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Altı Kaval Üstü Şişhane Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Altı Kaval Üstü Şişhane Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere altı kaval üstü şişhane deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Altı kaval üstü şişhane deyiminin anlamı:

Parçalan birbirine benzemeyen ve uygun olmayan, dolayısıyla bir işe yaramayan aparatlar hakkında veya giyim kuşam konusunda birbirine uymayan ve yakışmayan kıyafetler anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Altı kaval üstü şişhane deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Altı kaval üstü şişhane deyiminin hikayesi:

İnsanların hayatında tercihler ve kararlar önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle sıklıkla konuşulmakta ve tartışılmaktadır. İnsanlar kendi karar ve tercihlerinin yanında başkalarının da karar ve tercihlerini alakalı alakasız olarak değerlendirebilmektedir.

Bazı durumlarda insanlar kararsız kalarak anlamsız tercihler yapabilirler. Bu durum en çok kıyafet konusunda yaşanmaktadır. Bu da mevsim geçişlerinde hava durumunun belirsiz olmasında, zevklerin ve renklerin kişiye özgü olmasından kaynaklanabilir.

Altı kaval üstü şişhane deyimi de bu durum karşısında tercihlerin yersiz, alakasız olduğunu belirtmek, İstanbul’daki semt isimlerinin birbirine uzaklığı, alakasızlığı üzerinden benzetme yoluyla oluşturulmuştur. Altı kaval üstü şişhane deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almakta ve anlamı hemen herkes tarafından bilinmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781