Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2019

Akşam Namazı ve Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Aşağıda akşam namazı ve yatsı namazı nasıl kılınır kısaca olarak ele alacağız.

Akşam namazı şu şekilde kılınır:

Akşam namazı beş rekattır. İlk önce farzı kılınır. Üç rekat farz, iki rekat sünnettir. Akşam namazının farzında niyet edilir, tekbir getirilir, subhaneke ve fatiha okunur, ardından zammı sure okunur, rükuya gidilir, üç defa subhanerabbielazim denir. Sonra semiAllahulimenhamide denerek doğrulunur, ardından secdeye gidilir, üç defa subhanerabbielala denir. Secde iki kez yapılır, ikinci rekata kalkılır, aynı şekilde ilk rekat tekrarlanır, sonunda tahiyyat yapılır, ettahiyatü, salli, barik, okunur, üçüncü rekatta zammı sure okunmaz, tahiyyat yapılır, ayrıca rabbena ve rabbenafirli okunur. Selam verilir ve farzdan çıkılır.

Sünnet için niyet edilir, tekbir getirilir, subhaneke ve fatiha okunur, ardından zammı sure okunur, rükuya gidilir, üç defa subhanerabbielazim denir. Sonra semiAllahulimenhamide denerek doğrulunur, ardından secdeye gidilir, üç defa subhanerabbielala denir. Secde iki kez yapılır, ikinci rekata kalkılır, aynı şekilde ilk rekat tekrarlanır, sonunda tahiyyat yapılır, ettahiyatü, salli, barik, rabbena, rabbenafirli okunur, selam verilir ve namazdan çıkılır.

Yatsı namazı şu şekilde kılınır:

Yatsı namazı on rekattır. Beraberinde gece namazı olan vitr de kılınır. Dört rekat sünnet, dört rekat farz ve iki rekat son sünnetle ve ardından üç rekat vitr namazı kılınır.

Yatsı namazı ilk sünnetinde niyet edilir, tekbir getirilir subhaneke ve fatiha okunur, ardından zammı sure okunur, rükuya gidilir, üç defa subhanerabbielazim denir. Sonra semiAllahulimenhamide denerek doğrulunur, ardından secdeye gidilir, üç defa subhanerabbielala denir. Secde iki kez yapılır, ikinci rekata kalkılır, aynı şekilde ilk rekat tekrarlanır, sonunda tahiyyat yapılır, ettahiyatü, salli, barik, okunur, bu iki rekat aynı şekilde tekrarlanır, son tahiyyatta ayrıca rabbena, rabben atina okunur, namazdan çıkılır. Son sünnet de ilk sünnetin ilk son iki rekatı gibi kılınır.

Yatsı namazının farzında, niyet edilir, tekbir getirilir subhaneke ve fatiha okunur, ardından zammı sure okunur, rükuya gidilir, üç defa subhanerabbielazim denir. Sonra semiAllahulimenhamide denerek doğrulunur, ardından secdeye gidilir, üç defa subhanerabbielala denir. Secde iki kez yapılır, ikinci rekata kalkılır, aynı şekilde ilk rekat tekrarlanır, sonunda tahiyyat yapılır, ettahiyatü, salli, barik, okunur, kalkılır, son iki rekatta zammı sure okunmaz. İlk iki rekatın diğer kısımları tekrarlanır ve son tahiyatta ayrıca rabbena, rabben atina okunur, namazdan çıkılır. Yatsı namazının son sünneti son sünneti ilk sünnetin ilk iki rekatı gibi kılınır.

Vitr namazında niyet edilir, tekbir getirilir, subhaneke ve fatiha okunur, ardından zammı sure okunur, rükuya gidilir, üç defa subhanerabbielazim denir. Sonra semiAllahulimenhamide denerek doğrulunur, ardından secdeye gidilir, üç defa subhanerabbielala denir. Secde iki kez yapılır, ikinci rekata kalkılır, aynı şekilde ilk rekat tekrarlanır, sonunda tahiyyat yapılır, ettahiyatü, salli, barik, okunur, üçüncü rekata kalkılır, fatiha ve zammı sure okunur, tekbir getirilir, eller kaldırılır, kunut duaları okunur, rüku ve secde yapılır, tahiyyattan sonra namazdan çıkılır.

Akşam Namazı ve Yatsı Namazı Nasıl Kılınır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz