Akla Karayı Seçmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere akla karayı seçmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Akla karayı seçmek deyiminin anlamı:

Bir işi yaparken çok zorlanmak, yapıncaya değin pek çok sıkıntı çekmek, çok güçlüklerle karşılaşmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Akla karayı seçmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Akla karayı seçmek deyiminin hikayesi:

İnsanlar kararlarında irade gösterirken bazen çok arada kalabilirler. Bu arada kalma durumu kararsız olmakla ilgilidir. Kararsız ve ölçüsüz, plansız ve amaçsız yapılan işler insanlar için çok zor sonuçlanan işlerdir. Bir işin meşakkatli olması, uğraştırması, zaman alması insanların tercihlerinde de sıkıntıların yaşanmasına neden olur.

Akla karayı seçmek, çok zor olanı başarmak için doğru kararlar vermeye çalışmak ve o işi çok güç bir şekilde gerçekleştirmek ya da gerçekleştirememek anlamlarına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır.

Deyimler kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır. Mecaz ve yan anlama gelmektedir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturmaktadır. Deyimler tarih boyunca ağızdan ağza nesilden nesle aktarılarak ve devamında yazıyla kaydedilerek günümüze kadar korunmuştur. Bölgesel ağız farklılıklarına uğrasa da deyimler anlam olarak kesinlikle değişmez.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.