Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2021

Akdeniz Bölgesinin Özellikleri

Akdeniz Bölgesinin Özellikleri Nelerdir ?

Akdeniz Bölgesi ülkemizin güney kıyılarını kapsar. Akdeniz ikliminin en yoğun görüldüğü bölgedir. Dağlar kıyıya paralel uzanır. Başlıca dağları: Beydağı, Elmalı, Sultan, Çiçekbaba dağları, Batı Toroslar, Tahtalı, Boklar, Aladağ, Binboğa Dağlarıdır. Dağların kıyıya paralel uzanması nedeniyle denizel etki iç kesimlere ulaşamaz. Kıyı ve iç bölgeler arasında ulaşım zorlaşır. Ulaşım genellikle dağların arasından açılan geçitlerle sağlanır. Genellikle boyuna kıyı tipi görülür. Falez oluşumu fazla ve kıta sahanlığı dardır. Girinti çıkıntılar ve doğal liman oluşumu azdır.

Ülkemizde en çok karstik şekil bu bölgede görülmektedir.  Amik, Islahiye, Maraş, Burdur ve Isparta ovaları tektonik olaylar sonucu oluşmuştur. Elmalı, Tefenli, Bozova, Korkuteli, Ketsel, Avlan Ovaları karstik oluşumludur. Çukurova ve Silifke ovaları delta ovalarıdır.

Seyhan, Ceyhan, Asi, Göksu, Manavgat Çayı, Köprü Çay, Dalaman Çayı ve Aksu nehirleriyle Kovada, Eğirdir, Beyşehir, Suğla, Salda, Söğüt, Burdur Gölleri bu bölgede bulunur.

Ayrıca kıyı kesimlerde maki bitki örtüsü görülürken iç kesimlerde bozkırlar görülür. Bölgenin nüfus yoğunluğu en fazla olan şehirleri Antalya ve Adana’dır. Çukurova’da mevsimlik göç olduğu için yaz aylarında nüfus artmaktadır.

Akdeniz Bölgesi’nde turunçgil, pamuk, muz, soya fasulyesi, susam, mısır ve yerfıstığı yetiştirilir.

Turizmin en geliştiği bölge bu bölgedir. Antalya ve çevresinde açılan turizm tesisleri yılda milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Bununla birlikte Düden Şelalesi, Manavgat Çayı, Side, Perge ve Aspendos antik kentleri de dünyaca meşhur tarihi turistik yerlerdir.

İç kesimlerde şeker pancarı, tahıllar, haşhaş ve gül yetiştirilir. Dağlık kesimlerde yetiştirilen kıl keçisi popüler hayvancılık faaliyetlerindendir.

Akdeniz Bölgesinin Özellikleri Kısaca Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz