Ahlak Hukuk İçin Gerekli midir Münazara

Aşağıda ahlak hukuk için gerekli midir münazara kısaca olarak ele alacağız.

*Ahlak hukuk için gereklidir. Ahlaksız olan kişiler hukuksuz davranmayı da göze alırlar. Ahlaklı kişiler dürüst, samimi, adaletten yana olan kişiler olarak hukukun sağlanması ve adaletin tecelli etmesi için mücadele ederler. Ahlak bu nedenle her zaman ve her yerde gereklidir. Hukukun da temelini oluşturmaktadır.

*Ahlak hukuk için gerekli değildir. Ahlak yazılı olmayan kurallardır. Hukukun tesis edilmesinde ve adaletin sağlanmasında yazılı olan kurallar dikkate alındığı için bu kuralların dışına çıkmamak yerinde olacaktır. Zira ahlaki değer, tutum ve davranışlar yöreden yöreye bile farklılık gösterirken hangi ahlaki kuralın genel geçer bir nispette esas alınacağı soru işaretidir.

*Ahlak hukuk için gereklidir. Ahlak insanların fıtratını ortaya koyar. Vicdanına ve kanunlara göre hareket eden hakimler, ahlaki olarak da düşünme, irade ortaya koyma ve karar verme yetkilerini kullanmaktadır. Ahlaksız birinin rüşvete, iltimasa, kayırmaya, haksızlığa ve zulme rıza göstermesi daha mümkündür.

*Ahlak hukuk için gerekli değildir. Hukukun üstünlüğü kanunlar tarafından ortaya konmaktadır. Kanunlar da bağımsız ve tarafsız olarak oluşturulmaktadır. Bu da evrensel değerlerin esas alındığını göstermektedir. Ahlak kurallarının bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Esas bağlayıcı olanlar yaptırımlar ve cezalar olarak bilinmektedir. Bu nedenle ahlak manevi açıdan adalete bir referans olamaz.

Ahlak Hukuk İçin Gerekli midir Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.