Ahilerin Yaptığı Ekonomik Faaliyetlere Örnekler Kısaca

Aşağıda ahilerin yaptığı ekonomik faaliyetlere örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Ahilik teşkilatı, ticari faaliyetlerin belli hukuk kurallarına bağlı kalınarak örf, adet, ahlak gibi değerlere sahip olunup yapılmasını sağlayan ve böylece esnaf ve zanaatkarların haklarının korunması ve adil bir ticaret ortamının oluşmasında etkili olan bir teşkilattır. Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar ahilik sistemi uygulanmış ve böylece ekonomik ve ticari faaliyetler en iyi şekilde gerçekleştirilmiştir.

Ahilerin yaptığı ekonomik faaliyetler esnaf ve zanaatkarlar açısından ham madde ihtiyacını karşılamak, lojistik desteği sağlamak, ticari kuralları belirlemek, ticari faaliyetleri korumak gibi çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Ahilerin yaptığı ekonomik faaliyetler bakımından pazar yerinin güvenliğinin sağlanması da sayılabilir.

Ahilik teşkilatı ticari faaliyetlerin en iyi şekilde yapılması ve haksızlıkların önlenmesi için oluşturulmuştur. Esnaf ve zanaatkarların haklarının korunması, savunulması, üretimde kalitenin arttırılması da ahilik teşkilatı görevleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle uzun yıllar boyunca ahilik teşkilatının faaliyetleri sürmüştür.

Selçuklu ve Osmanlı döneminde ticaretin gelişmesi, ticari yolların keşfedilmesi, üretimin arttırılması, ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve ekonomik büyümenin oluşması ahilik teşkilatının ekonomik faaliyetlerine bağlı olarak meydana gelmiştir.

Ahiler, tüccarların, esnafların ve zanaatkarların en iyi şekilde ticari faaliyetlerini gerçekleştirmeleri, istihdam sağlamaları için destek oluşturma faaliyetleri de gerçekleştirmişlerdir. Böylece ekonominin iyi ölçülerde olması ve devlete yarar sağlaması gerçekleşmiştir.

Ahilerin Yaptığı Ekonomik Faaliyetlere Örnekler Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.