Ağzıyla Kuş Tutsa Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere ağzıyla kuş tutsa deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Ağzıyla kuş tutsa deyiminin anlamı:

Çok becerikli olmak, bir şeyde maharet göstermek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Ağzıyla kuş tutsa deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Ağzıyla kuş tutsa deyiminin hikayesi:

İnsanların hayatında birtakım işler oldukça zor olabilir. Evlenmek, iş sahibi olmak, çocuk sahibi olmak sorumluluk gerektiren ve bazı şeylerin göze alınmasını gerektiren olaylardır. Bu gibi olaylarda insanlara güven vermek ve zoru başarmak oldukça önemlidir.

Ağzıyla kuş tutmak, yapılması imkansız olan işlerin bile zorlukla da olsa üstesinden gelebilmek anlamına gelir. Bu durum insanlara güven verir. İnsanlara güven veren bir durumun yaşanması da oldukça önemlidir. Ama öyle durumlar vardır ki ne yaparsanız yapın yıkılan güvenler asla yerine gelmez. Gerçekten insanlar ağızlarıyla kuşu yakalama becerisini gösterseler de artık geriye dönülmez. Bu gibi durumlarda da ağzıyla kuş tutsa da olmaz anlamına gelen bir deyim kullanılmaktadır.

Deyimlerin olumlu olumsuz yapıları bulunabilir. Deyimler cümle ögesi olarak çekim eki de alabilir. Fiil, ve fiilimsi olarak da kullanılabilir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.