Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ağız Yapmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Ağız Yapmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere ağız yapmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Ağız yapmak deyiminin anlamı:

Karşısındakine gerçeği söylemekten kaçınarak dolambaçlı konuşmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Ağız yapmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Ağız yapmak deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında hemen her şeyi konuşmak istemezler. Bu nedenle bazen susarak bazen de diyeceklerinin aksini söyleyip iddia ederek taviz verirler. Bunun nedeni karşı tarafından bazı şeyleri bilmesini istememektir. Bu nedenle de dolambaçlı bir şekilde bir konuyu anlatmak insanlar arasında ağız yapmak anlamına gelen bir deyimle tarif edilmektedir.

Ağız yapmak, bir konuyu alakalı alakasız birçok konuyla birleştirip asıl meseleyi gizlemek, saklamak, tehir etmek, sır vermemek için ser vermek, sel gibi bilgi vermek anlamlarına gelmektedir. Ağız yapan insanların laf kalabalığıyla durumu, olayı, konuyu geçiştirdiği de bilinmektedir. Bu nedenle bu deyim sıklıkla kullanılmaktadır.

Çok fazla laf kalabalığı yapmak, laf cambazlığı yapmak, dikkat dağıtmak hünerlerine sahip olan insanların bazı meselelerin aslını saklaması daha kolay olduğu için bu kişilerin de ağız yaptığı bilinmekte ve ispat edilmektedir. Ağız yapmak toplum arasında hoş karşılanmayan bir durumdur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781