Ağaca Çıkan Keçinin Dala Bakan Oğlağı Olur Sözünden Yola Çıkarak Kompozisyon

Aşağıda ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur sözünden yola çıkarak kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanların hayatlarında aile olmaları ve nesillerini devam ettirmeleri oldukça normaldir. İnsanların birbirine benzemesi de aile ve akraba ilişkileri ile gerçekleşmektedir. Toplumda bazı hırs ve ihtirasların insanlarda tutku haline gelmesi de insanlar arasındaki benzerliği arttırmaktadır.

Bu gibi doğal ve genel geçer doğrulardan hareketle atalarımız da ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur, demişlerdir. Yani bir nesil kendinden önceki nesil ne yaparsa aslında onu örnek alarak hareket etmektedir. Bu nedenle gelecek nesillere iyi yolda örnek olmak gerekir.

Bir nesil neyle meşgul olur ve yeni nesil önünde en çok neyi konuşur ve savunursa bu atmosfer içinde havayı teneffüs eden yeni neslin de hedefleri, kaygıları ve amaçları aynı olacaktır. Tarlada ömür geçiren birinin varisleri de tarlada hayat geçirirler. Hayatını bilime adayan kişilerin varisleri de en azından bilime ilgi duyarak yaşamaya devam ederler.

İnsanlar gördüklerini örnek alır, yaşadıklarından tecrübe kazanırlar. Bu da nesiller boyu bir verasetin devam etmesini sağlar. Babası neyse oğlu da odur, armut dibine düşer gibi sözler de bu minvalde söylenen diğer sözler olarak bilinmektedir. Bu nedenle gelecek nesillere her zaman iyi birer örnek olmak zorundayız.

Ağaca Çıkan Keçinin Dala Bakan Oğlağı Olur Sözünden Yola Çıkarak Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.